
Misija kluba je pružiti podršku HRVI osobama i drugim zainteresiranim pojedincima kroz ronilačke aktivnosti koje promiču fizičko i mentalno zdravlje, društvenu integraciju i ekološku svijest. Kroz projekte poput "Međunarodne ronilačke eko patrole" i suradnje s organizacijama iz Hrvatske i inozemstva, klub nastoji ostvariti pozitivan utjecaj na zajednicu i okoliš.
Potreba za inovativnim terapijama: ronjenje kao alat za resocijalizaciju Tradicionalni modeli psihološke i fizičke rehabilitacije često nisu dovoljni da odgovore na složene potrebe veterana koji se vraćaju iz ratnih zona, posebno kada je reč o traumama koje nadilaze okvire standardnih terapijskih pristupa. Vojnici iz Ukrajine koji su prošli kroz intenzivne borbene situacije često pate od posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), anksioznosti, depresije, kao i fizičkih povreda koje dodatno otežavaju njihov povratak u civilni život. Upravo zbog toga raste potreba za inovativnim terapijskim pristupima – onima koji kombinuju fizičku aktivnost, mentalni fokus i emocionalnu stabilnost. Jedan od takvih pristupa je ronjenje, koje se sve češće koristi kao oblik terapije i rehabilitacije.
VIDEONakon razornog potresa koji je 29. prosinca 2020. pogodio Banovinu, ronioci iz cijele Hrvatske i inozemstva organizirali su se u inicijativu pod nazivom „Ronioci za Banovinu“, Humanitarna pomoć i logistika Ronilački klub HRVI Nemo-Adriatic, u suradnji sa Zajednicom udruga hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata i RK Roniti se mora, uspostavio je sabirni centar u Petrinji za prikupljanje i distribuciju humanitarne pomoći. Akciji su se pridružili brojni ronilački klubovi i centri iz Hrvatske i inozemstva, uključujući vatrogasne postrojbe i jedinice za spašavanje iz Slovenije, Italije, Njemačke i Austrije . Zahvaljujući njihovim naporima, prikupljeno je i distribuirano više od 750 tona hrane, odjeće, obuće, građevinskog materijala i drugih potrepština. Također, zbrinuto je više od 120 obitelji na području Petrinje i okolnih naselja . Ekološke akcije i simbolična podrška Osim humanitarne pomoći, ronioci su organizirali i ekološke akcije čišćenja rijeke Kupe u Petrinji. Tijekom jedne od akcija, simbolično su izronili veliko srce iz rijeke kao znak podrške stradalima u potresu. Također, minutom šutnje odali su počast svim nastradalima, a vijenac u Kupu položila je učenica Srednje škole Petrinja i volonterka Ronilačkog kluba HRVI Nemo-Adriatic . Inicijativa „Ronioci za Banovinu“ pokazala je kako zajedništvo, solidarnost i nesebična pomoć mogu imati značajan utjecaj u kriznim vremenima, pružajući ne samo materijalnu pomoć, već i moralnu podršku zajednicama koje su pretrpjele velike gubitke.
PETRINJA NA MORUZagrebački gradonačelnik Milan Bandić primio je danas u palači Dverce predstavnike stručnih ronilačkih spasilačkih ekipa iz RK HRVI Nemo Adriatic. Oni su nedavno dobrovoljno otišli u županjsku Posavinu kako bi pomogli u spašavanju nakon nedavnih poplava u tom području. Gradonačelnik ih je odlikovao najvišim činom medaljom grada Zagreba. – Zaslužili su da ih se ovom malom gestom nagradi za sve što su učinili, i da se pokaže kako grad Zagreb misli na njih – rekao je gradonačelnik. Ovo priznanje zagrebačkim roniocima dodjeljuje se za iznimni doprinos u području zaštite i spašavanja koji su pokazali prilikom sudjelovanja u spašavanju ljudi, životinja i imovine krajem svibnja i početkom lipnja 2014. godine, u poplavljenim područjima Slavonije. Gradonačelnik je obećao i nova ronilačka odijela, kako bi ronioci mogli što kvalitetnije obavljati svoj posao. – U poplavama smo sami sve financirali, ovo nam je vjetar u leđa, da napokon mi profesionalci dobijemo adekvatnu potporu, kako bi bili još spremniji i bolji – naglasio je Rene Cipovec iz RK Nemo Adriatica. Pokazavši iznimnu požrtvovnost i solidarnost u kriznim situacijama, ova medalja grada Zagreba, tek je mali znak kojim se ovim hrabrim roniocima izreklo veliko hvala za sve što su učinili.
LINKIV. Hrvatski ronilački kongres održan je 4. i 5. travnja 2025. u Konvencijskom centru Šibenik (Amadria Park Hotel Ivan), a 6. travnja uslijedila je ekološka akcija čišćenja podmorja pod nazivom Eko patrola Šibenik. Organizator kongresa bila je Agencija Plava promocija u suradnji s Ronilačkim klubom HRVI Nemo-Adriatic, uz podršku Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske, Šibensko-kninske županije, Hrvatske vatrogasne zajednice, Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Partneri su uključivali Ravnateljstvo civilne zaštite, Hrvatsku turističku zajednicu i Slovenski ronilački savez
HRTEko patrola predstavlja niz ekoloških akcija čišćenja podmorja koje se redovito provode diljem Hrvatske, s ciljem očuvanja morskog okoliša i podizanja svijesti o važnosti zaštite prirode. U tim akcijama sudjeluju brojni ronilački klubovi, volonteri, civilna zaštita i međunarodni partneri Eko patrole organizira Ronilački klub HRVI Nemo-Adriatic, Podršku pružaju Agencija Plava promocija, Državna intervencijska postrojba civilne zaštite Republike Hrvatske, lokalne samouprave, turističke zajednice i međunarodni partneri iz Slovenije, Italije, Njemačke i Austrije
NOVA TV